Łokieć tenisisty to schorzenie należące do grupy tzw. entezopatii, wynikające ze zmian degeneracyjnych przyczepów ścięgnistych do nadkłykcia bocznego kości ramiennej, powstających wskutek powtarzających się licznych przeciążeń. Przypadłość częściej niż sportowców dotyka pracowników biurowych i zaliczana jest do grupy chorób zawodowych. Jest najczęstszą nieurazową przyczyną dolegliwości bólowych okolicy łokcia.
Przyczyny i objawy
Główną przyczyną schorzenia są powtarzające się przeciążenia powodujące uszkodzenie struktury przyczepu ścięgnistego kompleksu prostowników nadgarstka w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Dominującym objawem jest ból nasilający się podczas ruchów chwytu czy zgięcia grzbietowego nadgarstka, występujący po bocznej stronie łokcia. W przypadkach zaawansowanych ból może występować także w spoczynku.
Leczenie
W zależności od nasilenia dolegliwości i stopnia zaawansowania schorzenia zastosowanie znajdują zarówno zabiegi rehabilitacyjne jak i farmakoterapia. W początkowym stadium zaleca się odpoczynek, zimne okłady oraz miejscowe leki p/zapalne. Spośród metod fizykoterapeutycznych zastosowanie znajdują ultradźwięki, jonoforeza, krio czy laseroterapia. W niektórych przypadkach skuteczna bywa ESWT, czyli terapia falą uderzeniową. Farmakoterapia opiera się na stosowaniu leków p/zapalnych stosowanych doustnie oraz miejscowo w formie różnego rodzaju iniekcji. Leczenie operacyjne jest rzadko stosowane.