Konflikt udowo-panewkowy stawu biodrowego uważany jest za wczesny etap procesu zwyrodnieniowego, który nieleczony prowadzi do powstania nieodwracalnych zmian w stawie.
Patogeneza
Przyczyną powstania konfliktu jest najczęściej uraz tak o charakterze ostrym jak i przewlekłym. Dochodzi do niego gdy na szyjce kości udowej pojawia się naddatek tkanki kostnej (typ krzywkowy) lub naddatek ten występuje na stropie kostnym panewki stawu biodrowego (typ kleszczykowy). W praktyce jednak najczęściej występują oba typy naraz (typ mieszany).
Objawy
Pierwszymi objawami są dolegliwości bólowe oraz nierzadko poprzedzające je ograniczenie ruchomości stawu biodrowego, zwłaszcza ruchu zgięcia i rotacji wewnętrznej w fazie zgięcia. Początkowo ból występuje tylko podczas aktywności natomiast w bardziej zaawansowanych stadiach pojawiają się również dolegliwości spoczynkowe.
Diagnostyka
Rozpoznanie opiera się na dokładnym badaniu klinicznym i szczegółowym wywiadzie. Z badań obrazowych zastosowanie znajdują RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.
Leczenie
Skutecznym sposobem leczenia FAI jest leczenie operacyjne polegające na odtworzeniu prawidłowego kształtu głowy kości udowej (w typie krzywkowym) lub usunięciu naddatków kostnych z panewki stawu biodrowego (w typie kleszczykowym). Oprócz technik klasycznych leczenia operacyjnego, z dużym powodzeniem stosowane są tutaj techniki artroskopowe. W przypadkach zaawansowanych jedynym skutecznym rozwiązaniem jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego.