Ból barku zwany brachialgią, jest częstą dolegliwością zgłaszaną przez pacjentów. Może on mieć swoje źródło w samej obręczy barkowej ale może też wynikać ze zmian chorobowych sąsiadujących struktur, mówimy wówczas o tzw. bólu rzutowanym. Bóle barku mogą mieć charakter ostry lub przewlekły w zależności od przyczyny schorzenia. Często towarzyszy im różnego stopnia ograniczenie ruchomości. W związku z tym, że mogą być objawem wielu chorób nie należy ich bagatelizować.
zespół ciasnoty podbarkowej (konflikt podbarkowy),
choroby zapalne,
rzadziej guzy nowotworowe lub zakażenie,
Możliwe przyczyny tzw. bólu rzutowanego w obrębie barku to:
choroby kręgosłupa szyjnego,
urazy splotu barkowego,
neuropatia nerwu nadłopatkowego,
zawał mięśnia sercowego,
tzw. guz Pancoasta i in.
Diagnostyka
Ze względu na szeroką gamę chorób, które mogą powodować zespół bólowy barku, należy zebrać szczegółowy wywiad oraz przeprowadzić dokładne badanie fizykalne pacjenta. Spośród badań obrazowych szerokie zastosowanie znajdują takie badania jak USG, RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. W uzasadnionych przypadkach zleca się badanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego czyli EMG. O wykonaniu poszczególnych z nich decyduje jednak lekarz po przeprowadzonym badaniu klinicznym.
Leczenie
Sposób leczenia dostosowuje się do konkretnego schorzenia. W zależności od potrzeb zastosowanie znajdują zarówno metody leczenia zachowawczego jak i operacyjnego. Ważną rolę w leczeniu chorób obręczy barkowej pełnią zabiegi rehabilitacyjne.